הדבקת קרמיקה

הדבקת קרמיקה

מאמר זה מכיל את המידע והייעוץ הדרוש לטיפול באריחי קרמיקה. הוא מדגיש בעיות נפוצות, אומר לך ממה להימנע ומספק טיפים מעשיים, צעד אחר צעד, בהוראות להדבקת קרמיקה וטיפול באריחי קרמיקה.

סוגי אריחי קרמיקה

אריחי קרמיקה כוללים את כל המוצרים העשויים חמר, המעוצבים בתהליך רטוב קשוח באמצעות חימום. חמר שמש ליצירת אריחים תפקודיים ומעוצבים מאז התקופה הפרהיסטורית. באופן כללי, ככל שטמפרטורת החימום גבוהה יותר, כך אריחי הקרמיקה עמידים יותר ונושאים פחות נקבוביות.

גימור מושלם

ניתן לבצע את עבודת הזיגוג החימום הראשוני של האריחים, כל עוד משתמשים בטמפרטורה נמוכה. שיטות הדבקת קרמיקה ויצירת גימור מזוגג מעוצב מספקות ציפוי בלתי חדיר לחיזוק האריחים, מה שהופך אותם מתאימים להתקנה גם במקומות המאופיינים בתנועה כבדה, כולל אריחים שאינם נקבוביים.

ניתן לחלק אריחי קרמיקה לקטגוריות עיקריות המוגדרות באמצעות טמפרטורות החימום שלהם, ומרכיבי החמר.

טמפרטורות נמוכות

ייצור אריחי קרמיקה בטמפרטורות נמוכות יחסית, מאפשר השגת טווחי גוונים כגון שמנת, לבן או אדום חום. טמפרטורת החימום הנמוכה מאפשרת הדבקת קרמיקה במקומות המאופיינים בנקבוביות, ליצירת גימור חלק ואחיד.

הצורך בציפוי דבק על האריחים

אריחים נוטים לספוג כתמים, היות ונוזלים מסוגלים לחדור לתוך האריחים דרך הנקבוביות ולפגוע במראה המושלם שלהם. אריחי קרמיקה נוטים להיות מיוצרים מחומרים עבים יותר בהשוואה לחרס וחרסינה, ובכך מוסיפים כוח.

אריחי פורצלן

אריחי קרמיקה דמויי פורצלן מיוצרים בטמפרטורה גבוהה ומשתנים בגוונים מאפור בהיר לאדום כהה, תלוי בחמר בו משתמשים.

לאריחים אלו יש גוף חזק שאינו נקבובי, והם עשויים להיות מזוגגים או שאינם מזוגגים. הדבקת קרמיקה בחיקוי של פורצלן ניתנת לביצוע כשהיא מחוממת בטמפרטורה גבוהה.

הדבקה חזקה

כשמייצרים אריחי קרמיקה בטמפרטורה גבוהה, ניתן להשיג חזות מזוגגת קשה וחזקה שאינה נקבובית. ניתן לבצע הדבקת קרמיקה על מנת להשתמש בשיטה זו לציפוי קירות דקים ושקופים, כשעיצוב הפנים מבוצע באופן של חלוקת חללים.

הדבקה מאפשרת יצירת כל סגנון עיצוב

הזיגוג על האריחים קשה להדבקה, אך בהתאם לטמפרטורה הגבוהה, ניתן לייצר כל מגמת עיצוב מבוקשת. קצוות חשופים או שבורים עשויים להיות חלקים ביותר למגע או לדריכה, והתוצאה הסופית המתקבלת היא שהם כמעט מזוגגים במרקם. לפיכך, קשה להדביק אריחים המיוצרים מחרסינה קשה, מאבן סינית או מחמר חרסינה.

הדבקה רקה

אריחים המיוצרים מחומרים רכים ניתנים אף הם להדבקה, ולמעשה, שיטה זו מבוצעת באירופה לייצור חיקויי אריחי פורצלן בהשראת עיצוב פנים במזרח אסיה. הדבקת קרמיקה המיוצרת מחומרים רכים יותר היא משימה מורכבת, היות והחומר נקבובי מעט.

הזיגוג המיוצר בטמפרטורה נמוכה יותר, יוצר שכבה ברורה של נקבוביות, כך שלעיתים קרובות, הגוונים על אריחי קרמיקה רכים נראים כזיגוג שקוע.