שאלות ותשובות בנושא קרמיקה

 

1. מהי קרמיקה?

* ההגדרה של קרמיקה הינה אריח שעשוי מתערובת של חומרים חרסתיים שונים שהמקור שלהם הינו בטבע.

2. מהן התכונות העיקריות המאפיינות את אריחי הקרמיקה?

* הקרמיקה איננה מוליכה חשמל, היא נחשבת לחומר חזק במיוחד, היא עמידה בפני כימיקלים שונים, קל ופשוט לנקות אותה והיא בעלת כושר ספיגה נמוך.

3. מהם השימושים הנפוצים ביותר לאריחי קרמיקה?

* ובכן מכיון ומדובר בחומר גלם חזק, שמאופיין בעמידות גבוהה לכל תנאי מזג אוויר כולל רטיבות ולחות, נהוג לעשות בו שימוש בעיקר בחללים כמו מטבחים, חדרי אמבטיה, שירותים, משרדים ומרפסות. בשנים האחרונות החלו לעשות שימוש בקרמיקה גם במשרדים ובתור חיפויים במרקמים וגוונים שונים. ניתן לעשות שימוש באריחי קרמיקה גם במטרה לצפות מבנים.

4. מה הם אריחי קרמיקה מזוגגים?

* אריחים מזוגגים הם אריחים שעשויים משתי שכבות: שכבת גוף ושכבת הזיגוג אותה מניחים על שכבת הגוף. אריחים מזוגגים הם אריחי חרס, אריחי גרניט פורצלן ואריחים אותם מקשטים בכל מיני תהליכים. יש אריחים מזוגגים בצריפה אחת, אלו מאופיינים בשכבת זיגוג - סוג של גלזורה היוצרת אריחים הומוגניים. בנוסף, יש אריחים בהם מתבצעות שתי צריפות ויש אפילו אריחים שעוברים שלוש צריפות.

5. מה הם אריחי פורצלן?

* אמנם אריחי הפורצלן שייכים למשפחת אריחי הקרמיקה אך תהליך וטכניקת הייצור שלהם הופכת אותם לעמידים עוד אפילו יותר מאריחי הקרמיקה הרגילים.

6. מה ההבדל בין אריחי קרמיקה לאריחי פורצלן?

* בואו לא נטעה, גם אריחי קרמיקה וגם אריחי פורצלן מיוצרים מקרמיקה. ההבדל הוא שאריחי פורצלן מאופיינים ברמת ספיגה הרבה יותר נמוכה בהשוואה לאריחי קרמיקה רגילים. שני סוגי האריחים עוברים תהליך של דחיסת חול, ציפוי של החול עם סוגים שונים של חומרי זיגוג ושריפה בתנור בחום גבוה. ההבדל העיקרי הוא בסוג החול שבו עושים שימוש. באריחי קרמיקה רגילים עושים שימוש בחול אדום או לבן בעוד באריחי הפורצלן נהוג להכניס חרסית שזה חומר היוצר אריחים חזקים ועמידים פי כמה.

7. מדוע עושים שימוש בענף במושג גרניט פורצלן?

* מדובר בנטו מושג שיווקי שלמעשה מאפיין את האריח בחוזק ועמידות ממש כמו חומר הגרניט. לעתים באריחים איכויים כן משלבים את חומר הגרניט בתרכובת.

8. אילו סוגים של אריחי גרניט פורצלן קיימים?

* יש אריחי גרניט פורצלן המאופיינים בגוף מלא, אלו הם אריחים שנחשבים למעט יקרים יותר אך הם חזקים ועמידים במיוחד. לעומתם יש אריחי גרניט פורצלן עם חצי גוף שנחשבים לזולים ופחות עמידים, לכן מתאימים בעיקר לציפוי של קירות.

9. אילו סוגי גימורים קיימים של גרניט פורצלן?

* יש אריח מלוטש שמעניק לאריח מראה מבריק וייחודי. חשוב לציין שתהליך ליטוש מתבצע אך ורק על אריחים גרניט בעלי גוף מלא. תהליך הליטוש הופך את האריחים לעמידים פי כמה וכמה ולכן נהוג לעשות בהם שימוש למבנים כמו בריכות שחייה יוקרתיות, קניונים, מטבחים, מסעדות, מפעלי מזון ועוד. סוג נוסף של אריחי גרניט פורצלן הם אריחי מט שנשרפים בתנור בטמפרטורה גבוהה. יש גם אריחים מזוגגים אותם מצפים בשכבה שהיא כמו זכוכית בצבע ולפטו שהוא אריח המלוטש באופן חלקי.

10. מאילו חומרי גלם מכנים את אריחי גרניט פורצלן?

* את אריחי הפורצלן מייצרים לרוב מתערובות של סלע גרניט, קריסטלים וקוורץ באחוזים גבוהים יחסית. את האריחים מייצרים בטמפרטורות ממש גבוהות של בין 1300-1200 מעלות במשך 30 דקות.

11. מהם היתרונות של אריחי גרניט הפורצלן?

* לאחר תהליך ייצור קפדני, אנו מקבלים אריחים חזקים במיוחד, אריחים המאופיינים כעמידים בתנאי שחיקה קשים אותם ניתן ללטש בקלות ובכלל שאין צורך להעביר אותם תהליכי תחזוקה. את אריכי הגרניט פורצלן ניתן לחתוך בדיוק מקסימלי כמעט בכל גודל שבו אנו מעוניינים.

12. אילו שיקולים מומלץ לקחת בחשבון בבחירת אריחי קרמיקה?

* חותמת איכות שניתנת במדינות המייצרות קרמיקה איכותית הוא משהו שחשוב לקחת בחשבון. באיטליה, יפן גרמניה ויפן נקבל חותמת איכות גבוהה. חשוב לוודא שאנו מקבלים את הכמות אותה הזמנו מראש, שכן מכיון ורוב אריחי הקרמיקה מיובאים מחו״ל, המלאי עלול להיגמר. בנוסף, חשוב לבצע הבדלה בין אריחי קרמיקה המתאימים לבית או לחוץ שכן כל אריח מאופיין בתכונות מעט שונות.

13. האם יש הבדל בין אריחי קרמיקה לחדר האמבטיה או למטבח?

* אין הבדל בין האריחים אך מומלץ במטבח לעשות שימוש באריחים מחוספסים או באריחים שאינם עוברים תהליך זיגוג, כך יהיה קל יותר לנקותם.

14. כיצד יש לתחזק ולנקות אריחי קרמיקה?

* ניקוי אריחי קרמיקה כדאי לבצע עם מים וסבון. מומלץ שלא לשלב חומרים המכילים ווקס שמשאירים סימנים על הקרמיקה. פרט לכך, חשוב מאוד לשאול את בעלי המקצוע מהם אנו רוכשים את האריחים, לגבי תהליך התחזוקה האופטימלי בהתאם לסוג האריחים אותם אנו רוכשים.

15. איך ניתן לבחור אריחי קרמיקה?

* את האריחים ניתן לבחור מקטלוגים שמוצגים ברשת האינטרנט או מקטלוגים אותם ניתן לשלוח עד הבית. בנוסף, ניתן לגשת לחנות התצוגה ולבחור בעצמכם את אריחי הקרמיקה בהתאם לסוג, לגוון ולגודל לו אתם זקוקים.

16. האם מומלץ לבחור את אריחי הקרמיקה באינטרנט?

* ובכן מומלץ קודם כל לראות את אריחי הקרמיקה במציאות שכן תמונות עלולות להצטייר בצורה שונה מעט. בין התמונה לבין המציאות פעמים רבות יש פערים ולכן ניתן להיעזר ברשת בכדי לקבל כיוון כללי, אך את הבחירה הסופית מומלץ מאוד לבצע רק לאחר שראינו את אריחי הקרמיקה בעיניים.

17. במי כדאי להיעזר במטרה לרכוש אריחי קרמיקה לעיצוב הבית?

* אין צורך במעצב, אדריכל או אמן בכדי לבחור אריחי קרמיקה. מומלץ להיעזר בבעלי המקצוע, אנשי השירות והמכירות של חנות הקרמיקה, אלו יידעו לשאול אותנו את השאלות הנכונות ולהתאים את אריחי הקרמיקה לצרכים, לתקציב ולאופי העיצובי של החללים השונים בבית שלנו, בהם אנו משלבים אריחי קרמיקה.

18. האם יש דרך להוזיל עלויות ברכישת אריחי קרמיקה?

* ובכן, בהחלט יש, אם נבוא מוכנים, נדע מה התקציב העומד ברשותנו, מהי הכמות המדוייקת של אריחי הקרמיקה להם אנו זקוקים, נוכל להימנע מרכישה של אריחי קרמיקה מעבר לכמות לה אנו זקוקים, מה שברוב הפעמים קורה, וכך נוכך להוזיל עלויות.

19. אילו תקנים חשוב לבדוק ?

* תקן ISO014411 מהווה את התקן המרכזי בכל מה שקשור לאריחי קרמיקה. בנוסף, תקן ISO10545מתאר את שיטות המדידה ולכן חשוב להקפיד על שני תקנים אלו.

20. מהם היתרונות של אריחי קרמיקה?

* אריחי קרמיקה מגיעים בשלל ובמגוון רחב של עיצובים. צבעים, גוונים, דגמים וטקסטורות מאפשרים לכל אחד ואחת מאיתנו למצוא את אריחי הקרמיקה שמתאימים לטעם העיצובי שלו. בנוסף, מדובר בחומר גלם עמיד במיוחד שנשמר לאורך שנים רבות. קל לנקות את אריחי הקרמיקה ובנוסף, ניתן להתאים אריחים כמעט לכל תקציב שכן מנעד המחירים הוא כה רחב.