החיבור בין קרמיקה לפיסול

נושאים: קרמיקה
מצאתי תשובה בחיבור בין קרמיקה לפיסול

מצאתי תשובה בחיבור בין קרמיקה לפיסול

מאז שאני זוכרת את עצמי נמשכתי לעולם היצירה דרך עבודת יד. אהבתי כל מה שקשור בכך, החל מסריגה, דרך תכשיטנות ועד פיסול. זהו עולם יצירה מובחן כיוון שפיזית הוא עוסק בעיקר בידיים וייחודו הוא בשקט אינסופי.בילדותי הרבתי ליצור ושקעתי שעות ארוכות לבדי ביצירותיי המדומיינות. זה אולי מה שמסביר מדוע כשבגרתי ובחרתי בתחביב שיחבר אותי לשקט נפשי, בחרתי בלימודי פיסול קרמי-שילוב בין קרמיקה מחד לפיסול מאידך.

לייצר שפה חדשה

כמבן שהיו הרבה תחומים משיקים בדרך, כולם קשורים לעולם היצירה והאמנות. אבל משהו בפיסול קרמי נראה לי מרתק וחדש, אולי משום שעוד לא פיסלתי באמת אף פעם. מעבר לכך, העיסוק הישיר והבלתי אמצעי בחומר הרך והפלסטי הזה – קרמיקה - נראה לי גמיש ואינסופי, ויחד עם הפיסול-ככזה שניתן לייצר ממנו שפה חדשה לגמריי.

חיפשתי לי מוסדות לימוד מומלצים, קראתי קצת באינטרנט ולבסוף מצאתי מקום בעל מוניטין אשר מציע תוכנית לימודים שמתאימה לי. תכנית שמשלבת גם תיאוריה וגם לימודים מעשיים במסלול קצר טווח. בשיעור הראשון למדנו קצת על ההיסטוריה של החומר הקרמי, תכונותיו,תהליך הייצור ועוד. קרמיקה מורכבת מחומרים המצויים בטבע אשר עובדים תהליכי עיבוד שונים. בצורתה העממית היא מוכרת בתור אריחי חרסינה או כלי הגשה למינהם, האמת היא שהסיפור שלה מפואר ומורכב יותר...

צלחות וקעריות, מוביילים וחנוכיות

בהמשך למדנו לפסל. לעגל את החומר, לעבוד עם התנועה שלו, הזרימה שלו. זהו חומר ייחודי ואלסטי אשר ניתן להעניק לו פרשנויות אין ספור בדרך ליצירת צורה חדשה. וכאן בא לידי ביטוי ומשתלב האמן שבך. קווים מעוגלים למשל נוצרו בדרך שונה אצל כל אחד מהתלמידים, כל אחד יוצק את הסיפור האישי ייחודי שלו פנימה.

לאט לאט החלו נוצרים, פעם בשבוע בערב, בין אורות הסטודיו הקטן, צלחות וקעריות קרמיקה חינניות. מוביילים על חוט. חרוזים גדולים לעיטור תכשיטים. פסלים בדמות חיות, פרצופים וחנוכיות. כל תוצר כזה עיטרנו וצבענו בצבע, ציפינו בלק והנחנו לייבוש בציפייה לתוצאה המוגמרת. אני ממליצה בחום לכל שוחר יצירה בנפשו להרשם ללימודים אלה.