עיצוב חלל הבית באמצעות ריצוף

במה ואיך יכול הריצוף לשנות את כל סגנון הבית? איך הוא יכול להשפיע על השימוש בבית ומכאן גם על העיצוב שלו והשימוש בו?

עיצוב חלל המגורים וחללי הבית השונים האחרים קובע לא רק את האופי שלהם, הצורה והסגנון, אלא משפיע ישירות גם על מידת השימושיות בחללים אלה.

יצא לנו לעבור על רשימה של מעצבי פנים ולשאול את דעתם לגבי הטרנדים השונים בעיצוב פנים הבית, וגילינו שלריצוף הבית ישנה השפעה רבה על החיים בו: ממה שהוא משדר ועד להשפעה שלו על הרגלי החיים שלנו. דוגמאות, מסתבר, לא חסרות.

הראה לי את הבלטות שלך, ואומר לך מי אתה

לאחר שנים רבות של שלטון הקרמיקה והפורצלן בשוק הישראלי, אנחנו רואים יותר ויותר בעלי בתים ודירות שחוזרים לבלטות טרצו, אם גם בסגנון שונה ממה שהכרנו כאן בשנות השבעים עד התשעים.

האווירה שאריחים אלה יוצרים היא "של פעם". מעין רטרו, שבהתאם לסוג הבלטות והצבעוניות שלהן, לוקח אותנו רחוק יותר או פחות אל העבר.

•מי שמרצפים בבלטות הולכים במידה רבה על בטוח, שכן לא מדובר בחומרים מהפכניים או מודרניים או ריצוף שקשה לתחזק. מבחינת תדמיתית, אנשי הטרצו רוצים לשדר תחכום ואיפוק, אמרו לנו מעצבי פנים.

•יש מידה מסוימת של נוסטלגיה בשימוש בטרצו, כאשר האווירה המתקבלת היא אירופאית מאוד, קצת ים תיכונית. משהו שבין איטליה לצרפת לספרד, עם נגיעות מקומיות שלנו.

פורצלן – האנשים הפרקטיים

עמידות בפני חומרים מאכלים, נוזלים שונים ולכלוך באופן כללי, בתוספת חוזק מכני הם היסודות הפרקטיים לשימוש בגרניט פורצלן.

הסגנון יכול להיות יוקרתי יותר או פחות, אבל הריצוף עצמו תמיד יותר פונקציונאלי מאבן או פרקט. שימוש באריחים גדולים ללא פוגות, למשל, ישדר יוקרה, ובצבע נכון ולא כהה יסתיר פגמים או לכלוך.

•פרקטית, זהו ללא ספק הריצוף הטוב והמתאים ביותר למשפחות עם ילדים קטנים, למשל.

מבחינה עיצובית, גרניט פורצלן מעניק אולי את הגמישות הרבה ביותר האפשרית:

•מגוון עצום של צבעים

•מגוון מרקמים גדול

•דוגמאות – מודפסות או צרובות, כולל חיתוכים שונים

אבן ושיש

עיצוב מודרני, בהתאם לסגנון האבן וההחלקה שלה, אבל עדיין "חם". זהו סוג ריצוף יקר ופחות פרקטי; אולי הכי פחות פרקטי מכל חומרי הריצוף שאינם אורגניים (להבדיל מפרקט).

•שימוש באבן לריצוף יוצר משטחים לא אחידים מבחינה עיצובית, כיון שכל אריח הוא בעל צבעוניות שונה, דבר שחייבים לקחת בחשבון.

ראינו דוגמאות לכמה סוגי ריצוף ולהשפעה שלהם על עיצוב הבית, על השימוש בו ועל מה שהם מעידים על מי שגרים בבית.